Tekstilkunstner Siri Berqvam har utstillingen «Ugress» i Kunstsalen på Lørenskog hus.
Hun byr på en fascinerende miks av arbeider som er strikket, heklet eller brodert i håndfarget ullgarn. Tittelen «Ugress» kan referere til noe som er uønsket, malplassert, eller ikke helt finner sin plass her i verden.
Utstillingen åpner lørdag 10. mai kl. 13 i Kunstsalen på Lørenskog hus. Det blir kort intro og lett servering. Velkommen!
Utstillingen står frem til 14. juni.
Ordinære åpningstider er mandag – onsdag kl. 14 – 16, og fredag – lørdag kl. 14 – 21. Enkelte fridager kan lokalene være stengt, sjekk derfor åpningstidene til Lørenskog hus.
Mer om Siri Berqvam
Siri Berqvam (f. 1977) bor og arbeider i Sandefjord. Hun har en
mastergrad fra Kunsthøyskolen i Bergen. Hun har hatt en rekke separat – og gruppeutstillinger, som Galleri Format Oslo, KODE Bergen, Contextile Portugal, Høstutstillingen, Astrup Fearnley-museet og Trondhjems Kunstforening. I 2020 mottok hun et 10-årig arbeidsstipend fra Kulturdirektoratet.
Siri Berqvam arbeider med installasjon og skulptur i tekstil, hvor hun skaper sine univers i krysningen mellom alvor og humor. Slik kommenterer hun samtiden med nål og tråd.
De meditative teknikkene er alltid synlig i hennes arbeider, som en langsom protest mot en forventning om stadig økende effektivitet og konsum som går på bekostning av livets egenverdi og jordas arter.
Koblingen mellom menneske og natur går som en tematisk rød tråd i hennes kunst. Berqvam er opptatt av nettverk; i kroppens organer, gjennom nerveceller i hjernen, ute i naturen og i soppenes hyfer under bakken.
Les mer på nettsiden til Siri Berqvam.